Ders NotlarıZootekni Ders Notları

Küçükbaş Hayvan Yetiştirme Ders Notları

Küçükbaş Hayvan Yetiştirme Ders Notları içeriğimizde; Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği, Küçükbaş Hayvan, Koyun, Keçi, süt, kürk ve daha fazlası ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Küçükbaş Hayvan Yetiştirme Zootekni Bölümü dersi olup; Dünya ve Türkiye hayvancılığının, sayısal varlığı, ekonomiye katkısı, gıda ve sanayi hammaddesi üretimi ve ticareti ile ilgili mevcut durumu ve vizyonu hakkında bilgilendirme. Dünya ve Türkiye küçükbaş hayvancılığı hakkında bilgilendirme ve Türkiye küçükbaş yetiştiriciliğindeki trendler, nedenleri, sonuçları ve bu neden ve sonuçları oluşturan faktörlerin tartışılması. Evrim teorisi, koyun ve keçinin evcilleştirilme kuramlarının tartışılması, evcil koyun ve keçinin atası yaban formların tanıtılması ve evcilleştirme sonucu her iki türde meydana gelen anatomik, fizyolojik ve davranımsal farklılıkların açıklanması. Küçükbaş hayvan ırklarının sınıflandırılması yöntemleri ve bu sınıfların örneklendirilmesi. Dünya ve Türkiye küçükbaş ırklarının tanıtılması.

Küçükbaş Hayvan Yetiştirme Ders Notları
Küçükbaş Hayvan Yetiştirme Ders Notları

Türkiye’de uygulanan melezleme çalışmaları. Türkiye küçükbaş yetiştiriciliğine katkısı olabilecek yabancı ırklarının tanıtımı. Melezleme önerileri ve tartışılması. Koyun ve keçide üreme. Erkek ve dişilerde üreme özellikleri, eşeysel etkinliğin yıl içindeki değişimi, döl verimi ölçütleri, çiftleştirme, gebelik, doğum ve laktasyon. Küçükbaş hayvanlarda genetik ıslah başlığı altında; kayıt tutma, seleksiyon, genetik ilerleme, kalıtım derecesi, tekrarlanma derecesi kavramlarının pekiştirilmesi, hesaplama yöntemlerinin açıklanması. Küçükbaş hayvanlarda genetik ıslah başlığı altında; seleksiyon ve çiftleştirme yöntemlerinin kavratılması ve uygulanışı ile ilgili bilgi temelinin oluşturulması. Döl veriminin genetiği, doğrudan ve dolaylı seleksiyon yöntemleri ile döl veriminin ıslahı.

Döl veriminin artırılmasında çevresel düzenlemelerin etkisi ve uygulama yöntemlerinin kavratılması. Flushing, kuzulama aralığının kısaltılması ve eksogen hormon kullanımı yöntemlerinin anlatılması. Koyun ve keçilerde süt ve et veriminin ıslahında saf yetiştirme ve melezleme, koyunlarda yapağı, Ankara keçilerinde tiftik verimi ve kalitesinin artırılması. Küçükbaş hayvancılıkta sağlık koruma. Temizlik ve dezenfeksiyon. Beslenme bozukluklarından kaynaklanan hastalıkların tanıtımı ve önlenmesi yolları. Meme sağlığı, aşılama programları, zehirli bitkilerin tanıtımı. Koyun ve keçilerde barındırma, barınak tasarımı. Küçükbaş barınaklarında kullanılan; yemlik, suluk, çit, ağıl bölmeleri ve diğer ekipmanların tasarımı. Türkiye küçükbaş hayvancılığında ıslah stratejileri ile ilgili senaryoların tartışılması gibi konular incelenmiştir.

Küçükbaş Hayvan Yetiştirme Ders Notları

Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Ders Notu PDF’sini Aşağıdan İnceleyebilirsiniz. Eğer görüntülenmiyor ise PDF’nin alt kısımında bulunan yazıya tıklayıp görüntüleyebilir “İndir” butonuna tıklayıp cihazınıza indirebilirsiniz.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
pdf dosyasi indir 1

Kaynak: Prof. Dr. Gürsel DELLAL

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Kopyalama Engellendi.