Ders NotlarıSu Ürünleri Ders Notları

Balık Üretimi Ders Notları

Balık Üretimi Ders Notları içeriğimizde, Balık Üretimi, Balık Üreticiliği, Dünya’da ve Türkiye’de su ürünleri üretimi, yaygın olarak yetiştirilen türler ve üretim miktarları, Türkiye’nin su ürünleri üretimindeki yeri, Su ürünlerinin kimyasal yapısı ve insan sağlığı açısından önemi, Su ürünleri yetiştiriciliğinin temel esasları, su ürünleri yetiştiriciliğinde yer seçimi, su ürünleri yetiştiriciliğinde çevresel faktörler, balık üretim sistem ve tesislerinin sınıflandırılması, balık biyolojisi, balığın tanımı, balıklarda dış morfolojik yapı…

Balıklarda eşeysel farklılıklar, yumurta verimi ve yumurtlama stratejileri, sperma ve yumurtanın özellikleri, balıklarda kuluçka süreleri ve larva evresi, balıklarda gençlik ve ergenlik evreleri, balıklarda göç, balık yetiştiriciliğinde su kalitesi kriterleri, deniz balıkları yetişriciliği, damızlık balık yetiştiriciliği, iç su balıkları yetiştiriciliği, balık üretiminde yem ve üretim teknikleri ve iç su ve denizlerde avcılık yöntemleri gibi konulara yer verilmiştir.

Balık Üretimi Ders Notları

Balık Üretimi

Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olup, göl, gölet, baraj gölü, akarsu ve kaynak suları itibariyle su ürünleri bakımından çok zengin bir potansiyele sahiptir. Deniz ve içsu kaynaklarımız, 8333 km uzunluğundaki kıyıları ve 177.714 km uzunluğundaki nehirleri ile yüzey alanı itibariyle orman alanlarımızdan fazla, tarım alanlarımıza ise hemen hemen eşit olup, 25 milyon hektar su alanına sahiptir.

Balık Üretimi

Dünya su ürünleri üretiminin %0,7’sinin karşılandığı ülkemizde ticari olarak avlanan ve yetiştirilen su ürünleri üretimi yaklaşık 494 bin tonu avcılık ve 152 bin tonu yetiştiricilik olmak üzere toplam yaklaşık 646 bin tona ulaşmıştır. Ülkemiz 2008 yılı toplam su ürünleri arzının %61,22’i deniz balıklarından, %8,89’u diğer deniz ürünlerinden, %6,35’i içsu ürünlerinden ve %23,55’i yetiştiricilik yoluyla elde edilmiştir. Avcılıkla yapılan üretim, 2008 yılında bir önceki yıla göre %21,87 azalırken, yetiştiricilik üretimi ise %8,8 oranında artmıştır. (Devamına PDF aracılığı ile erişebilirsiniz.)

Balık Üretimi Ders Notları

Balık Üretimi Ders Notu, Balık Üretimi Ders Notları, Ziraat Fakültesi, Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından sıkça aranan bir not olmakla beraber son derece önemlidir. Ders Notu içeriğinde aşağıda bulunan PDF aracılığıyla veya indir butonuna tıklayarak cihazınıza indirerek erişebilirsiniz.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
Balık Üretimi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Kopyalama Engellendi.