Ders NotlarıSüt Teknolojisi Ders Notları

Peynir Teknolojisi Ders Notları

Peynir Teknolojisi Ders Notları içeriğimizde, Peynir teknolojisine giriş, peynirlerin sınıflandırılması, kullanılan hammadde ve yardımcı maddeler, peynir üretimi, sütün pıhtılaştırılması ve pıhtının işlenmesi, sinerez, sinerezi etkileyen fatörler, peynirde tuzlama, salamurada tuzlama, salamuranın özellikleri, peynirde olgunlaşma, olgunlaşmanın hızlandırılması, peynir randımanı ve ambalajlama gibi konulara değinilmiştir.

Peynir Teknolojisi Ders Notları

Peynir Teknolojisi

Peynir fermente ürünler içerisinde gerek üretim özellikleri ve çeşitlilik gerekse duyusal nitelikleri bakımından en farklı grubu oluşturmaktadır. Diğer ürünler usulüne uygun bir biçimde üretilip depolandıklarında biyokimyasal olarak herhangi bir değişime uğramaz iken peynir canlılığını sürdürmekte, taze tüketilenler hariç, olgunlaşma süresince duyusal ve fiziksel nitelikleri sürekli değişim göstermektedir. Burada amaç; sütteki temel bileşenlerin korunmasıdır. Koruma; asitlik, kurumadde artışına bağlı olarak su aktivitesinde azalma ve tuzun kombine etkisiyle gerçekleşmektedir. Gıdayı koruma fonksiyonu öne çıkmakla birlikte tarihsel süreç içerisinde gelişip evrimleşerek hem besin değeri hem de mükemmel tat ve aromasıyla Premium kalitede gıdalar içerisinde yer almaktadır… (Devamını PDF’ten görüntüleyebilirsiniz.

Peynir Teknolojisi Ders Notları

Peynir Teknolojisi Ders Notları, Ziraat Fakültesi, Süt Teknolojisi Bölümü‘ne ait bir ders olmakla beraber peynir teknolojisi dersi son derece önemli bir yere sahiptir. Bu ders notuna aşağıdaki PDF aracılığı ile veya indir butonuna tıklayıp cihazınıza indirerek erişebilirsiniz.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
Peynir Teknolojisi

Kaynak
Ankara Üniversitesi, Prof. Dr. Ayşe GÜRSOY

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Kopyalama Engellendi.