Bahçe Bitkileri Ders NotlarıBitki Koruma Ders NotlarıDers NotlarıTarım Ekonomisi Ders NotlarıTarımsal Yapılar ve Sulama Ders NotlarıTarla Bitkileri Ders NotlarıToprak Bilimi ve Bitki Besleme Ders NotlarıZootekni Ders Notları

İstatistik Ders Notları

İstatistik Dersi notları paylaşımımızda; İstatistiğe giriş, İstatistiğin tanımı, istatistik nedir?,örnek, populasyon, istatistik, parametre kavramları ve bunlar arasındaki ilişkiler, örneğin özellikleri, veri tipleri, kesikli, sürekli veriler, verilerin özetlenmesi, tanıtıcı istatistikler, yerleşim ölçüleri (aritmetik ortalama, tepe değeri, ortanca değer, geometrik ortalama, harmonik ortalama) ve bunların hesaplanması, özellikleri, değişim ölçüleri (değişim genişliği, ortalama sapma, varyans, standart sapma, varyasyon katsayısı) ve bunların hesaplanması, özellikleri, birden fazla özellik arasındaki ilişkiler, korelasyon ve regresyon kavramları, regresyon denklemi, regresyon katsayısı, regresyon sabiti, tahmin denklemi, tahmindeki isabet derecesi, klasik dağılımlar, normal dağılım, binomiyal dağılım, poisson dağılımı ve bunların özellikleri ile çeşitli alanlarda kullanımı, örnekleme dağılımları (populasyon varyansı bilindiğinde ve bilinmediğinde) ve bunlara ilişkin hipotez kontrolleri, tek taraflı ve çift taraflı hipotez kontrolleri, I. Tip hata olasılığı, bağımsız iki grup ortalaması arasındaki farka ilişkin hipotez testi (Student t-testi), bağımlı iki grup karşılaştırılması (Eş yapma t-testi), oranlara ilişkin hipotez testi, korelasyon katsayısına ilişkin hipotez testi, kikare analizi, tek yanlı sınıflamalarda ki-kare analizi, dağılımlara uyum kontrolleri, iki yanlısınıflamalarda ki-kare analizi ve bağımsızlık kontrolleri, bağımlılık katsayısının hesaplanması ele alınmıştır.

istatistik
İstatistik ders notu örnek görseli

İstatistik Dersi Amacı

İstatistik Dersi Amacı: Üzerinde çalışılan konu ile ilgili sayısal verilerin gözlem veya deneme yoluyla doğru olarak toplanması, özetlenmesi, konuyu tanıtacak şekilde işlenmesi, bilinen faktörlere göre analizi, başka verilerle ilişkilerinin tespiti ile sonuçlarının yorumlanması ve genelleştirilmesi için yapılan bütün işlemler “İstatistik Metotlar” olarak bilinmektedir. Bu derste öğrencilere ileriki yaşamlarında ilgilendikleri her alanda kendilerine yardımcı olacak temel istatistik kavramlar ve bu kavramları uygulamada kullanacakları yerler örneklerle anlatılmaktadır. Dönem içerisinde bu ders kapsamında yapılan tüm öğrenim etkinlikleri ile;

  1. Öğrencilere araştırmacı kavramının kazandırılması,
  2. Analitik düşüncenin geliştirilmesi ve
  3. Ziraatın değişik dallarından örnekler verilerek yorum yapma kabiliyetlerinin arttırılması hedeflenmiştir.

İstatistik Ders Notu

Tarımsal İstatistik Ders Notu PDF’sini Aşağıdan İnceleyebilirsiniz. Eğer görüntülenemiyor ise PDF’nin alt kısımında bulunan yazıya tıklayıp görüntüleyebilir “İndir” butonuna tıklayıp cihazınıza indirebilirsiniz.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
pdf dosyasi indir 1

PROF. DR. ZAHİDE KOCABAŞ, PROF. DR. MUSTAFA MUHİP ÖZKAN ve PROF. DR. MEHMET ALİ YILDIZ, PROF. DR. İSMAİL AKYOL’dan alıntıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Kopyalama Engellendi.