Bitki Koruma Ders NotlarıDers NotlarıTarım Ekonomisi Ders NotlarıTarımsal Yapılar ve Sulama Ders NotlarıTarla Bitkileri Ders NotlarıToprak Bilimi ve Bitki Besleme Ders NotlarıZootekni Ders Notları

Toprak Bilimi Ders Notları

Toprak Bilimi Ders Notları içeriğinde; Toprak Nedir? Toprağın tanımı, toprak strüktürü toprak bilimine giriş, toprak bilgisi, toprağın ana maddesi, toprak oluşumunda aşınma , ayrışma ve birleşme olayları, toprak profili ve horizonlar, toprakların sınıflandırılması, toprak yapısı, toprakların kimyasal özellikleri, toprakların biyolojik özellikleri, toprak suyu, toprak havası, toprak rengi ve toprak sıcaklığı gibi toprağı tanımlayan konulara değinilmiştir.

Doğal yaşamın sürdürülebilmesini sağlayan toprak, sui hava ve güneş gibi dört ana kaynağın varlığının gerekliliği günümüzde kabul görülmüş mutlak bir gerçektir. Bu dört kaynaktan biri olan toprağa ilişkin yaygın düşünce toprağın kendisini yenileyemeyen tek doğal kaynak olduğudur.

Toprak Bilimi Ders Notları
Toprak Bilimi Ders Notları Örnek Görsel

Toprak Bilimi Dersi Amacı

Toprak Bilimi dersinin amacı; Öğrencilerin üzerinde çalışma yapacakları toprağı tanımaları, toprağın yapısını, fiziksel, biyolojik, kimyasal özellikleri gibi temel unsurları öğretip, toprak biliminin temel ilkelerini açıklamaktır.

Toprak Nedir?

Toprak; Dünya üzerinde yaşamın devamı için önemli bir doğal kaynaktır. Dünya yüzeyinde kayaçların ayrışmasından oluşmuş, gevşek, dağılabilir bir katmandır. Canlılar için besin maddesi ve diğer gelişme koşullarını sağlayan bir ortam olarak genel olarak tanımlanabilir. (Sizce toprak nedir? bu sorunun cevabını yorum kısmına yazabilirsiniz 🙂 )

Aşık Veysel toprağın insanlar için önemini çarpıcı bir şekilde ifade etmiştir.

Toprak Bilimi Ders Notu

Toprak Bilimi Ders Notu PDF’sini Aşağıdan İnceleyebilirsiniz. Eğer görüntülenemiyor ise PDF’nin alt kısımında bulunan yazıya tıklayıp görüntüleyebilir “İndir” butonuna tıklayıp cihazınıza indirebilirsiniz.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
pdf dosyasi indir 1

Ders notu Prof. Dr. Abdullah BARAN hocamızdan alıntılanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Kopyalama Engellendi.