Bahçe Bitkileri Ders NotlarıBitki Koruma Ders NotlarıDers NotlarıTarım Ekonomisi Ders NotlarıTarımsal Yapılar ve Sulama Ders NotlarıTarla Bitkileri Ders NotlarıToprak Bilimi ve Bitki Besleme Ders NotlarıZootekni Ders Notları

Tarım Makinaları Ders Notları

Tarım Makinaları Ders Notları, Tarım Makinaları, Tarım Ekipmanları, Tarımsal Ekipmanlar, Tarımsal Mekanizasyon, Tarım Mekanizasyonu, Mekanizasyon, Tarım Makinaları Ders Notu, Tarım Makinaları Sınavı, Tarım Makineleri

Tarım Makinaları Ders Notlarımızda;

  • İnsanlık tarihinin başlangıcında, tarımsal üretim insan gücü ile sağlanıyordu. Yani, ilk insanlar doğada hazır buldukları meyveleri toplayarak, hayvanları avlayarak besleniyorlardı. Bunu, ihtiyaçları olan bitki ve hayvanları yetiştirerek tüketmeyi öğrenmeleri izledi. Daha sonraki aşamalarda kas güçlerinin yerini önce ehlileştirdikleri iş hayvanları, sonra da makinalar almaya başladı.
  • Makinalaşma (mekanizasyon), tarımda çağdaş üretim tekniklerinin uygulanabildiği gelişmiş makine ve araçların kullanılması olarak tanımlanır. Makinalaşma tarımda enerji kullanımını da kapsar.
  • Makina basit olarak, bir işin yapılması sırasında uygulanan kuvvetin yönünü ve büyüklüğünü, isteğe göre, değiştirmeye yarayan araçtır. Teknik anlamda ise, hareketli elemanlarıyla bir enerjiyi başka bir enerji biçimine dönüştüren bir araçtır.
Tarım Makinaları Ders Notları
Tarım Makinaları Ders Notları

Tarımda Makinalaşmanın Gelişimi

Tarımda makinalaşma devreleri, belirli bir gelişim çizgisi izleyerek günümüze kadar ulaşmıştır.

  • Başlangıç Devresi: Makinalaşma derecesi sıfır kabul edilmektedir. Kuvvet kaynağı olarak insan kasından yararlanılmıştır (Doğadaki meyvelerin elle toplanması, hayvanların avlanması gibi).
  • İkinci Devre: İlk gelişim devresi olarak kabul edilir. Bazı basit el aletleri (bıçak, çekiç vb) kullanılmıştır. Daha sonraları manivelalı ve tekerlekli araçlar kullanılmaya başlamıştır. Bu devrede de, güç kaynağı insandır. Ancak insan işi daha verimli kullanılmış ve yorgunluk azalmıştır.
  • Üçüncü Devre: Güç ve kuvvet kaynağı olarak evcilleştirilen hayvanlar kullanılmıştır. Bu devrede basit araçlar kullanılmaya devam edilmiştir. İnsan gücü, daha çok iş hayvanlarının denetim ve yönetiminde kullanılmıştır. Hayvan gücü, insan gücünden çok daha yüksek olduğundan insan verimliliği daha yükselmiş ve yorgunluk da büyük ölçüde azalmıştır.
  • Dördüncü Devre: Hayvanların çektikleri makinalarda büyük gelişmeler olmuştur (çayır biçme makinası, orak makinası gibi). Tekerleklerin taşıma işinin yanında diğer üniteleri çalıştırması gibi ilginç örnekler görülmektedir. İnsan işinin prodüktivitesi daha da artmış, yorgunluk azalmıştır.
  • Beşinci Devre: Geçiş devresi olarak kabul edilir. Canlı güç kaynakları yerine, onlardan çok daha güçlü araçlar yani içten yanmalı motorlar keşfedilmiş ve başka alanlarda olduğu gibi tarımda da kullanılmaya başlanmıştır. Prodüktivite artmış, yorgunluk azalmıştır.
  • Altıncı Devre: Makinalaşma en üst düzeye çıkmıştır. Bütün işlerde motorlar ve makinalar kullanılmaya başlamıştır. İnsan sadece yönetim ve denetimde kullanılmaktadır. Yapılan işlerde kalite ve verimlilik artmıştır. Makina-insan uyumunun yanında, insanın çevre koşullarının zararlı etkilerinden korunması gündeme gelmiştir.
  • Yedinci Devre: Otomasyon devresidir. Alüncı devrede çözülemeyen bazı sorunlar da otomasyonun sayesinde giderilmiştir. Bu devrede elektrik enerjisinin rolü söz konusudur. Günümüzde daha çok sera, ahır gibi içsel tarım alanlarında uygulanmaktadır.

Tarım Makinalarında İş Verimi Hesaplanması

Bir iş makinasının birim zamanda yapacağı çalışma, iş verimi (iş başarısı) olarak aşağıdaki eşitliklerle hesaplanabilir:
Q= betk.v.t.z alan verimi
> Bu eşitlikte;
>Q : Günlük gerçek iş verimi (da/gün), betk : İş makinasının etkin iş genişliği (m),
v : İş makinasımn gerçek hızı (km/h), t : Günlük etkin çalışma süresi (h), z :Zamandan yararlanma katsayısı (-)
> İş veriminin hesaplanmasında kullanılan terimlerden, gerçek çalışma hızı ölçülen hız değeridir. Yani, traktörün hız göstergesinde okunan (teorik) hız değerinden (vteo) patinaj hızının (vp) çıkarılması ile elde edilir.
> V= Vteo – Vp
> Pratik olarak % patinaj değerinden yararlanılarak aşağıdaki gibi hesaplanabilir:
> V= Vteo – (1- P/100)

Not: İş makinesinin çalışma hızlarını sınırlayan faktörler, onların agroteknik özellikleridir. Her makinenin işlevine göre, işlem uyguladığı materyal (toprak. Bitki vb) ile karşılıklı etkileşimine dayanan ve optimum koşulların sağlandığı belirli hız değerleri vardır.

Detaylı Bilgiye Tarım Makinaları Ders Notları‘na aşağıdaki PDF’ten ulaşabilirsiniz.

[adinserter block=”2″]

Tarım Makinaları Ders Notu

Yazının üstüne tıklayarak PDF’yi açabilir “İndir” butonuna basarak cihazınıza indirebilirsiniz.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
pdf dosyasi indir 1

Ankara Üniversitesi’nden alıntılanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Kopyalama Engellendi.