Ders NotlarıUncategorizedZootekni Ders Notları

Hayvan Davranımları ve Refahı Ders Notları

Hayvan Davranımları ve Refahı ders notu içeriğinde; Davranım bilimine giriş. Davranım biliminin tarihçesi, gelişim süreci, amaçları, hayvan yetiştiriciliğinde kullanım olanakları. Davranım biliminin ilkeleri, etholojinin rolü, etholoji ve hayvan hakları, davranım çalışmalarında tarafsızlık. Davranımın kökenleri. Temel davranım kavramlarının açıklanması. İçgüdü, serbest bırakıcılar, şartlanma, güdü, stres kavramlarının pekiştirilmesi ve hayvan davranımlarıyla ilişkilerinin açıklanması. Uyarımlar ve hayvan davranımlarıyla ilişkileri. Sinir sistemi-davranım ilişkileri. Endokrin sistem ve davranımlarla ilişkileri. Sığır davranımları. Genel hayvan davranımları ve türe özgü davranımlarla; yetiştiricilik, verim ve hayvan refahı ilişkileri. Sığır davranımları. Genel hayvan davranımları ve türe özgü davranımlarla; yetiştiricilik, verim ve hayvan refahı ilişkileri. Koyunlarda davranım. Genel hayvan davranımları ve türe özgü davranımlarla; yetiştiricilik, verim ve hayvan refahı ilişkileri. Keçilerde davranım. Genel hayvan davranımları ve türe özgü davranımlarla; yetiştiricilik, verim ve hayvan refahı ilişkileri. Kanatlılarda davranım. Genel hayvan davranımları ve türe özgü davranımlarla; yetiştiricilik, verim ve hayvan refahı ilişkileri. At ve köpek davranımları. Ekstansif, entansif ve endüstriyel hayvancılık işletmelerinde hayvan refahı uygulamaları yer almaktadır.

Hayvan Davranımları ve Refahı Dersi Amacı

Hayvan Davranımları ve Refahı dersinin amacı; Hayvan davranımlarının kökenleri ve çeşitli türlerde davranım kalıplarını kavrayarak, bunları hayvan yetiştiriciliği ile ilişkilendirebilecek bilgi ve beceriyi kazanmasını  sağlamak. Bunun yanında, hayvanların; tüm sosyal, duyusal, fizyolojik, psikolojik gereksinmelerini karşılayacak, stres altında olmadan ve herhangi bir acı  çekmeksizin, refah içerisinde yaşamlarını sürdürmelerine uygun çevrede bulundurulması gerektiği bilincini yerleştirmek ve bunu gerçekleştirme bilgi, beceri ve bilincini kazandırmaktır.

Hayvan Davranımları ve Refahı Ders Notu

Hayvan Davranımları ve Refahı Ders Notu PDF’sini Aşağıdan İnceleyebilirsiniz. Eğer görüntülenemiyor ise PDF’nin alt kısımında bulunan yazıya tıklayıp görüntüleyebilir “İndir” butonuna tıklayıp cihazınıza indirebilirsiniz.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
pdf dosyasi indir 1

Prof. Dr. Mehmet ERTUĞRUL hocamızdan alıntılanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Kopyalama Engellendi.