Bitki Koruma Ders NotlarıDers Notları

Viroloji Ders Notları

Viroloji, Bitki Virolojisi, Ziraat Mühendisliği, Viroloji Ders Notları, Viroloji Ders Notu, Genel Viroloji , Genel Viroloji Ders Notları, Viroloji Dersi, Viroloji Nedir, Ziraat Fakültesi

Viroloji Ders Notları
Viroloji Ders Notları

Viroloji, virüsleri ve aynı zamanda virüslerin özelliklerini inceleyen bilim dalıdır. viroloji genellikle mikrobiyoloji veya patoloji`nin bir parçası olarak gösterilen; organik virüseri: zincirlerini, sınıflandırılmalarını,hücrelere giriş yollarını ve hastalığa yol açışlarını inceler. Aynı zamanda ziraat fakültelerinde ders olarak önümüze çıkmaktadır. Diğer ders notları için buraya tıklayabilirsiniz.

VİRÜSLERİN YAPISI


Bitkilerde hastalık oluşturan etmenlerden birisi de virüslerdir. Virüs 1720 yılında hazırlanan Philips sözlüğünde zehir, okmuş olarak ifade edilmektedir. Virüs kelimesi İngilizce’de “virus”, Türkçe’de “virüs” olarak ifade edilmektedir. Bugün bilinen virüslerin yarısından fazlası bitki patojenidir.

Genel olarak RNA içerdiği bilinmekte iken son yıllarda çift ve tek sarmal DNA içeren virüslerde saptanmıştır. Bunlar miktar olarak az olmakla birlikte yapılan son çalışmalara göre 80 kadar olduğu tespit edilmiştir .

Genel olarak virüsler bir protein kılıfı ve bir nükleik asit helezonundan ibarettir. Nükleik asitin proteine bağlanmasından dolayı nükleoprotein molekülü olarak da tanımlanmaktadır. Protein kılıfı olmayan virüsler “viroid” adını alırlar. Bazı virüslerde genetik materyal birden fazla parçaya bölünmüştür. Bu tür virüslere “çok komponentli virüsler” adı verilmektedir. Örneğin tütünlerde Tütün rattle virüsü, şeker pancarında Rhizomania, yonca’da Alfaalfa mosaic virus bunlara örnektir.

Viroloji Ders Notu

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
Ders Notları

Sunular; ANKARA ÜNİVERSİTESİ,PROF.DR. FİLİZ ERTUNÇ’a aittir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Kopyalama Engellendi.