Ders NotlarıSu Ürünleri Ders Notları

Su Ürünleri İşletme Teknolojisi Ders Notları

Su Ürünleri İşletme Teknolojisi Ders Notları içeriğimizde, Su ürünleri İşletme Teknolojisine Giriş, su ürünlerinin insan tüketimi için değeri ve ekonomideki yeri, sucul organizmaların kimyasal yapısı, su ürünlerinde ölüm sonrası değişimler, su ürünlerinin tazeliği ve tazelik kontrol yöntemleri, soğutulmuş ürün teknolojisi, soğutma teknolojisi, tuz kürü ürün teknolojisi, tuzlanmış ürünlerde kalitenin korunması, kurutulmuş ürün teknolojisi, dumanlanmış (tütsülenmiş) ürün teknolojisi, marine ürün (marinat) teknolojisi, kutu konserve ürün teknolojisi, balık, donmuş ürün teknolojisi ve surimi teknolojisi gibi başlıklara yer verilmiştir.

Su ürünleri işletme teknolojisi ders notları

Su Ürünleri İşletme Teknolojisi

Su Ürünleri İşletme Teknolojisi, Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olup, göl, gölet, baraj gölü, akarsu ve kaynak suları itibariyle su ürünleri bakımından çok zengin bir potansiyele sahiptir. Deniz ve içsu kaynaklarımız, 8333 km uzunluğundaki kıyıları ve 177714 km uzunluğundaki nehirleri ile yüzey alanı itibariyle orman alanlarımızdan fazla, tarım alanlarımıza ise hemen hemen eşit olup, 25 milyon hektar su alanına sahiptir.


Dünya su ürünleri üretiminin %0,7’sinin karşılandığı ülkemizde ticari olarak avlanan ve yetiştirilen su ürünleri üretimi yaklaşık 494 bin tonu avcılık ve 152 bin tonu yetiştiricilik olmak üzere toplam yaklaşık 646 bin tona ulaşmıştır.

Ülkemiz 2008 yılı toplam su ürünleri arzının %61,22’i deniz balıklarından, %8,89’u diğer deniz ürünlerinden, %6,35’i içsu ürünlerinden ve %23,55’i yetiştiricilik yoluyla elde edilmiştir. Avcılıkla yapılan üretim, 2008 yılında bir önceki yıla göre %21,87 azalırken, yetiştiricilik üretimi ise %8,8 oranında artmıştır. (Devamı slaytta mevcuttur.)

Su Ürünleri İşletme Teknolojisi Ders Notları

Su Ürünleri İşletme Teknolojisi Ders Notları, Ziraat Fakültesi, Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından sıkça aratılmaktadır. Bu ders notlarına aşağıdaki PDF’ten ulaşabilir, indir butonunu kullanarak cihazınıza indirebilirsiniz.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
Su ürünleri işletme teknolojisi

Kaynak
Ankara Üniversitesi, Prof. Dr. Hasan Hüseyin ATARAnkara Üniversitesi, Dr. Öğr. Üyesi İlknur MERİÇ TURGUT

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Kopyalama Engellendi.