Ders NotlarıSu Ürünleri Ders Notları

Balık Besleme Ders Notları

Balık Besleme Ders Notları içeriğimizde, Balık beslemeye giriş, balıklarda beslenme, besin maddeleri, enerjetik, balıklarda enerji kullanımı, karnivor balıklar, omnivor balıklar, balıklarda ısı olarak enerji kaybının ölçülmesi, balıkların enerji kaynakları, balıklarda karbonhidratlar, balıkların enerji ihtiyacı, yem tüketimini etkileyen faktörler, metabolizma, balıklarda karbonhidrat metabolizması, sitrik asit siklusu (krebs çemberi),

transaminasyon, balıkların protein ihtiyaçları, yağ ihtiyacı, balıklarda vitamin yetmezliği labra dönemi beslenme ve gelişme, larvaların besin maddesi ihtiyaçları, yem kalitesinin üreme üzerine etkisi, yemlerin balık eti kalitesine etkisi, balıklar için toksik maddeler, balık yemi çeşitler ve balık yemlerinin formu konuları ele alınmıştır.

Balık Besleme Ders Notları

Balık Besleme

Balık Besleme, Balık çiftliklerinin doğal sınırları aşmaya yarayan teknolojik bir yöntem olmadığı,tam tersine denizlerdeki balık stoklarının devamına ve ekosistemin sürdürülebilirliğine bağımlı bir üretim sürecine sahip olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Bu süreçte sektörün gelişiminin toplumsal ve ekolojik talepler doğrultusunda şekillenmesi büyük önem taşımaktadır. Su canlıları yetiştiriciliğinde 1970‟lerden itibaren üretim gitgide artmış ve yetiştiricilik dünyanın en hızlı büyüyen gıda üretim sektörü haline gelmiştir.

Aynı zamanda, yetiştiriciliğin (denizlerden avlanan balıkları da içeren) toplam su ürünleri üretimindeki payı gitgide yükselmiştir ve günümüzde tükettiğimiz balığın neredeyse yarısı yetiştiricilikten gelmeye başlamıştır. Su ürünleri üretimindeki bu dönüşüm sadece yetiştiricilik sektörünün büyümesi sebebiyle değil, aynı zamanda pek çok balık stoğunun aşırı avlanmaya maruz kalması ve kirlilik ve iklim çeşitliği dahil çeşitli insan kaynaklı sebeplerle çöküşü dolayısıyla gerçekleşmiştir. Devamını slaytta bulabilirsiniz…

Balık Besleme Ders Notları

Balık Besleme Ders Notu Ziraat Fakültesi, Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından sıkça aranmaktadır. Notu aşağıdan görüntüleyebilir, indir butonunu kullanarak cihazınıza indirebilirsiniz.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
pdf dosyasi indir 1

Kaynak
Ankara Üniversitesi, Prof. Dr. Necmettin CEYLAN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Kopyalama Engellendi.