Bitki Koruma Ders NotlarıDers Notları

Entomoloji Ders Notları

Entomoloji Ders Notları İçeriğimizde; Entomoloji Ders Notu, Entomoloji Nedir?, Tanımı, Böcek Bilimi, Tıbbi Entomoloji, Böcek Yapıları, Böceklerin Sınıflandırılması, Başın Genel Yapıları ve Uzantıları, Toraks ile Abdomenin Yapısı ve Uzantıları, Integüment, Duyu Organları, Sinir Sistemi ve Endokrin Sistemi, Kas Yapısı, Solunum ve Sindirim Sistemi, Boşaltım, Yağ Doku, Dolaşım ve Üreme Sistemi, Üreme ve Gelişme, Boşaltım Sistemi, Değişik Takımlardaki Böceklerin Özellikleri, Toplama, Saklama ve Yetiştirme, Cansız Çevre Etkenlerinin Böceklere Etkisi, Böceklerin Canlı Çevre İle İlişkileri, Böceklerle Savaşımın Esasları, Böceklerle Mücadele Yöntemleri…

[adinserter block=”2″]

Genel Entomoloji, Tıbbi Entomoloji’nin tanımı, tarihçesi ve önemi, Artropoda’nın genel özellikleri, Tıbbi Artropoda’nın konakçılarıyla ilişkileri, Artropoda’nın nomenklatürü, Artropoda ile mücadele metotları, Scorpiones ve Aranea, İxodida: İxodidae and Argasidae, Mesostigmata: Dermanyssidae, Varroaidae, Prostigmata: Demodicidae, Cheylitiellidae, Astigmata: Sarcoptidae, Psoroptidae, Cnemidocoptidae, Blattaria, Phthiraptera: Ischnocera, Amblycera, Anoplura, Coleoptera, Culicidae, Phlebotominae, Simuliidae, Ceratopogonidae, Tabanidae, Drosophilidae, Muscidae, Glossinidae, Calliphoridae, Sarcophagidae, Hippoboscidae, Oestridae, Siphonaptera, Hymenoptera, Lepidoptera, Hemiptera, Crustacea, Artropodlarda Beslenme I (Musca domestica, Blattaria), Artropodlarda Beslenme II (Sivrisinek, Kene), Artropodlarda Gelişme, İxodida: İxodidae ve Argasidae, Dermanyssus gallinae, Varroa destructor Demodex, Sarcoptes, Psoroptes, Chorioptes konularına değinilmiştir.

Entomoloji Nedir?

Entomoloji, Böcekleri inceleyen bilim dalıdır. Böceklerin yapısını, yaşam biçimini, yaşadığı çevreyi, yaşamsal faaliyetlerini, sistemlerini, zaralarını, yararlarını, davranışlarını gibi pek çok özelliğini yakından inceleyen bilim dalıdır.

Böcekler, hem taksonomik çeşitlilik hem de ekolojik fonksiyon anlamında, dünya üzerinde dominant organizma gruplarıdır. Böcekler, insanlar dâhil diğer türleri ve  ekosistem parametrelerini etkilemektedir.  İnsanın evrimleşmesinden bu yana, böcekler insanların besiniyle beslenmiş, besin ve diğer kaynaklar için insanla rekabete girmiş, insan ve onun için değerli olan organizmaların hastalığına neden olan mikroorganizmaların vektörü olmuştur. Aynı ürünün geniş çaplı ve uzun vadeli ekimi bitkiyle beslenen popülasyonların ve bitki hastalıklarının artışına yol açmıştır. Modern ulaşım da zararlı böceklerin ve böcekten kaynaklanan hastalıkların geniş ölçüde yayılmasına araç olmuştur.

Entomoloji Ders Notları
Entomoloji Ders Notları

Entomoloji Ders Notu

Entomoloji Ders Notu olarak iki adet kaynak eklenmiş olup önizlemelerin altındaki “İndir” butonuna basarak PDF’i cihazınıza indirebilirsiniz. Entomoloji dersi Bayilik Sınavı ile doğrudan ilişkili olup oldukça önemli bir derstir.

[adinserter block=”2″]

Ders Notu – 1

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
Ders Notları

Ankara Üniversitesi, Prof. Dr. Avni UĞUR

Ders Notu – 2

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
Ders Notları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Kopyalama Engellendi.