Ders Notları

Akışkanlar Mekaniği Ders Notları

Akışkanlar Mekaniği Ders Notları içeriğimizde; Akışkanlar Mekaniği dersinde akışkanların temel özellikleri, akışkan statiği, akışkan dinamiği, akışkanlarınkinematiği, borulardaki sürtünmeli (viskoz) akım ve açık kanal akımları incelenmiştir.

Akışkanlar Mekaniği Ders Notları
Akışkanlar Mekaniği

Akışkanlar mekaniği durgun ve hareket halindeki gazların ve sıvıların davranışlarını inceleyen, uygulamalı bilim dalıdır. Vücudumuzdaki kan damarlarından petrol boru hatlarına kadar geniş bir alanı kapsar. Akışkanın bulunduğu her yerde akışkanlar mekaniği vardır. Akışkanlar
bilindiği gibi gaz ve sıvılardan oluşmaktadır. Akışkan, kuvvet (kayma gerilmesi) uygulandığında sürekli deformasyona uğrayan bir maddedir.


Akışkanlar mekaniği genel olarak; a) Akışkan statiği, b) Akışkan dinamiği, c) Akışkan kinematiği bölümlerinden oluşur. Akışkan statiği, akışkanların hareketsiz durumdaki mekaniğiyle ilgilenir. Denge koşullarını ve denge
halindeki hareketsiz akışkanlara etki eden kuvvetleri ele alır. Akışkanların hızları ve akım çizgileriyle ilgilenen bölüm ise akışkan kinematiğidir.

Akışkan dinamiğinde akışkanların hızları ve ivmeleri arasındaki ilişkiler ve hareket halindeki akışkanların üzerine gelen kuvvetler incelenir. Akışkanlar mekaniğinin sıvılarla ilgilenen bölümü teorik ve deneysel olmak üzere iki kısımda incelenir. Akışkanlar mekaniğinin sıvılarla ilgilenen deneysel kısmına hidrolik adı verilir. Hidrolik, akışkanlar mekaniğinin sıkıştırılamayan akışkanlara (sıvılar) ait deneysel esaslara dayalı teknikteki uygulaması ya da durgun ve hareket halinde bulunan sıvıların hareketlerini ve bunların ilgili tesislerle olan karşılıklı ilişkilerini inceleyen bilim dalıdır.

Akışkanlar Mekaniği Ders Notları PDF

Akışkanlar Mekaniği Ders Notu PDF’sini Aşağıdan İnceleyebilirsiniz. Eğer görüntülenmiyor ise PDF’nin alt kısımında bulunan yazıya tıklayıp görüntüleyebilir “İndir” butonuna tıklayıp cihazınıza indirebilirsiniz.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
Ders Notları

Kaynak: Ankara Üniversitesi, Prof. Dr. Metin GÜNER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Kopyalama Engellendi.