Bahçe Bitkileri Ders NotlarıBitki Koruma Ders NotlarıDers NotlarıZootekni Ders Notları

Zooloji Ders Notları

Ziraat Mühendisliği, Zooloji Ders Notları, Zooloji Ders Notu, Genel Zooloji , Genel Zooloji Ders Notları, Zooloji Dersi, Zooloji Nedir, Ziraat Fakültesi

Zooloji Ders Notları içeriğimizde; Biyolojinin tanımı ve temel kavramlar; Hücre yapısı, işlevleri ve kimyasal yapısı; Hücre organallerinin yapı ve işlevleri; Çekirdek ve kromozomların genel yapısı; Hücre bölünmesi: Mitoz ve Mayoz; Hayvan hücre, doku ve organlarının yapı, işlev ve özellikleri yer almakta olup Biyolojinin tanımlanması, canlıdaki hücreler ve dokular ile ilgili temel bilgiler verilmesi, Dokuların (epitel doku, bağ doku, kemik doku, kıkırdak doku, kan doku ve sinir doku) yapı, işlev ve özellikleri; Organların yapı, işlev ve özellikleri ile sistemlerin öğretilmesi amaçlanmıştır.

Zooloji Ders Notu

Zooloji Nedir? Zooloji, biyolojinin bütün hayvanlar alemini içine alan bir koludur. Zoo hayvanlar topluluğu, logos, bilim anlamına gelir. Şu halde zooloji, hayvanların yapıları, yaşayışları, etkenlikleri, gelişmeleri, çoğalmaları ve birbirleri ile olan ilişkilerinden söz eder. Bu ders genellikle Ziraat Fakültelerini ele aldığımızda 1. Sınıf dersi olarak verilmektedir. Bölümünüzde alacağınız derleri görmek için buraya tıklayabilirsiniz. Zooloji bilimiyle ve diğer ziraat mühendisliği konularıyla alakalı diğer ders notları için buraya tıklayabilir buraya tıklayarak forum sayfamıza ilerleyebilirsiniz.

Zooloji.jpg
Zooloji Ders Notu

Zooloji (Hayvan Bilimi): Zoo hayvan topluluğu logy bilim anlamında kullanıldığından zooloji yani hayvan bilimi adını almıştır. Zooloji biyolojinin alt dalı olup hayvanların yaşam tarzlarını, yaşadıkları çevreyi, beslenme şekillerini, davranışlarını inceleyen bir derstir. Zooloji, biliminin ortaya çıkışı tarih öncesi devirlerde mağara duvarlarında hayvan ve insan resimleri çizerek farkında olmadan hayvanları sınıflandırarak,sistematik biliminin temellerini atan ilk insanlara kadar uzanır.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
pdf dosyasi indir 1

Kaynak: Ankara Üniversitesi, Karadeniz Teknik ÜniversitesiZiraatWeb

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Kopyalama Engellendi.