Ders NotlarıZootekni Ders Notları

Hayvan Ekolojisi Ders Notları

Zirat Mühendisliği Hayvan Ekolojisi ders notunda; Ekolojinin tanımlanması, canlıların canlı ve cansız çevre ile ilişkileri; ekosistem kavramı, günlük yaşamda ekolojik bilgi kullanımı. Sistem; doğal sistem; biyolojik sistem, insan yapımı sistemler, tarım sistemlerinin tanıtılması, ekosistemlerin cansız ve canlı ögelerinin anlatılması; ekosistemlerde enerji yaklaşımı, doğal ekosistem-tarım ekosistemlerinin farklılıkları, modern tarım ve yetiştiricilikte enerji kayıpları, ilkel ve konvansiyonel tarımın enerji kullanımı bakımından karşılaştırılması, ekolojik döngülerin anlatılması, yenilenebilir ve yenilenemez doğal kaynaklar, biyolojik birikim ve organizmalara etkileri. Populasyon ekolojisi, populasyonlarda değişimin belirlenme yöntemleri (populasyon biyolojisi). Evrimsel ekoloji, genetik çeşitlilik ve korunması, adaptasyon, fitness, aklimatizasyon kavramlarının açıklanması, hayvanların çevresel değişikliklere toleransı ve bunlara uyabilme mekanizmaları, çevresel koşullara uygun hayvanlar geliştirme, çevrenin hayvanlara uygun hale getirilmesi, hayvanlarda ısı üretimi ve ısı kaybı, ısı kaybını etkileyen faktörler, termoregülasyon, sığır, koyun, keçi ve kanatlıların çevre istekleri ve barınakların buna uygun hale getirilmesi, ekolojik faktör olarak su, çevre kirliliğinin hayvancılığa ve hayvancılığın çevre kirliliğine etkileri konularına yer verilmiştir.

hayvan ekolojisi
Hayvan ekolojisi temsili görsel.

Hayvan Ekolojisi Dersi Amacı

Hayvan Ekolojisi dersinde; Ekoloji kavramlarının öğretilmesi, insan, hayvan ve çevre ilişkilerinin açıklanması, sistem ve ekosistem kavramlarının açıklanması, “çevreye uygun hayvan ve hayvana uygun çevre” temelinde hayvancılık sistemlerinin tartışılması, hayvanlar için uygun çevresel koşulların tanıtılması ve çeşitli türlerin çevre istekleri; hayvan genetik kaynaklarının korunması, çevre kirliliğinin hayvancılığa, hayvancılığın çevre kirlenmesine etkilerinin tartışılması amaçlanmıştır.

Hayvan Ekolojisi Ders Notu

Hayvan Ekolojisi Ders Notu PDF’sini Aşağıdan İnceleyebilirsiniz. Eğer görüntülenemiyor ise PDF’nin alt kısımında bulunan yazıya tıklayıp görüntüleyebilir “İndir” butonuna tıklayıp cihazınıza indirebilirsiniz.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
pdf dosyasi indir 1

Prof. Dr. Mehmet ERTUĞRUL hocamızdan alıntılanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Kopyalama Engellendi.