Entomoloji (Bitki Zararlıları)

Elma Pas Akarı (Aculus Schlechtendali)

Elma Pas Akarı Zararlısı Tanımı ve Yaşayışı

Elma Pas Akarı, iğ şeklinde, sarımtrak kahverenginde ve uzunluğu 0.16-0.18 mm aralığındadır. İki çift bacağa sahip olup gözle görülemeyecek kadar ufaktır. Elma Pas Akarı Zararlısı kışı ergin dişi döneminde, gevşek yapılı ağaç kabukları altında, tomurcuklara yakın yarık ve çatlaklarda, tomurcuk grupları altında, sürgünlerde gruplar halinde geçirir. Tomurcukların patlamasıyla ortaya çıkan zararlı, gelişmekte olan çiçekler ve yaprak dokusu üzerinde beslenme amacıyla, ayrılan çiçek tomurcuklarına saldırır ve aynı zamanda kabarmakta olan odun gözlerine de geçerler.

Mayıs ayı gibi ortaya çıkan erkek ve yazlık dişi bireyler çiftleştikten sonra, dişiler yumurtalarını çiçek tomurcukları ile odun gözlerinin yeşil aksamı üzerine bırakırlar. Çiftleşmeleri ilkbahar ve yaz mevsimleri süresince devam eder ve döller birbirine karışır kışlık dişi formu haziran sonu veya temmuz başlarında görülür ve artmaya başlar. Zararlı popülasyonu çok hızlı bir şekilde çoğalır, yazın yumurtadan ergin oluncaya kadar geçen gelişme süreci 1-2 hafta aralığındadır. Zararlı ağustos ayında çok fazla sayıda (yaprak başına yüzlerce birey) ve genellikle yaprakların alt yüzlerinde bulunurlar. Daha sonra zararlı popülasyonu hızla düşüşe geçer ve kışı geçirmek üzere ergin dişiler kışlama yerlerine çekilir.

Elma Pas Akarı
Yaprak üzerinde beslenen Elma Pas Akarı bireyleri (a) ve meyvede meydana getirmiş olduğu paslanma (b).

Elma Pas Akarı Zarar Şekli, Ekonomik Önemi ve Yayılışı

Elma Pas Akarı Zararlısı, yaprakların alt yüzünde keçeye benzer düzensiz şekil bozukluğuna neden olur, yaprakların alt yüzü donuk ve solgun, benekli bir görünüm alır. Akar ile yoğun olarak bulaşık yapraklar gümüşümsü bir renk alır ve daha sonrasında pas rengine veya kahverengine dönebilir. Şiddetli zarar görmüş yapraklar zamanla kuruyup büzülür, ağacın sürgün gelişimi zayıflar. Bazen de zararlı, meyvelerde paslanma meydana getirerek, meyvenin pazar değerinin düşmesine neden olabilir.

Nadiren ekonomik önem derecesinde zararlı olabilmektedir. Ancak bilinçsiz ve düzensiz ilaçlama yapılan bahçelerde zaman zaman görülen ve ekonomik öneme zarar yapabilen bir akardır.

Elma Pas Akarı Konukçuları

Özellikle elmada yaygın olarak bulunur. Artmutta da zarara neden olabilir.

Elma Pas Akarı Doğal Düşmanları ve Etkileri

Predatörler:
Typlodromus pyri Scheut(Acarina: Phytoseiidae)
Amblyseius spp.(Acarina: Phytoseiidae)
Orius spp.(Hem.: Anthocoridae)
Orius vicinus (Rib)(Hem.: Anthocoridae)

Elma Pas Akarı Mücadelesi

  • Biyolojik Mücadele:

Doğal düşmanların korunması ve etkilerinin arttırılması için ilaçların seçimine ve ilaçlama zamanlarının ayarlanmasına özel gösterilmelidir. Faydalı akarlatdan T. Pyri‘nin bulunduğu elma bahçelerinde ağustos ayında kesilen ince dalların bu faydalı akarın bulunmadığı bahçelerdeki elma ağaçlarına asılarak T. Pyri‘nin bulaşması ve popülasyon oluşturması sağlanabilir.

  • Kimyasal Mücadele:

Bu zararlıya karşı zorunlu olmadıkça kimyasal mücadele kesinlikle yapılmamalıdır.

İlaçlama zamanı:

Zararlının mücadelesine karar vermek için çiçeklenme öncesi ve çiçeklenme sonrası kontroller yapılmalıdır. Mayısta 100 yaprakta yapılan sayımlarda yaprak başına ortalama 300-400 akar, ağustos ve eylül aylarında ise yaprak başına ortalama 700-1000 akar bulunursa ilaçlama yapılır. Sayımlar, haziran ayından başlayarak sürgünlerin uçtan itibaren 1/3’lük kısmındaki yapraklarda akar fırçalama aleti ile yapılır.

Kullanılacak bitki koruma ürünleri ve dozları:

Bakanlık tarafından yayınlanan “Bitki Koruma Ürünleri” kitabında tavsiye edilen bitki koruma ürünleri ve dozları kullanılır.

Kullanılacak alet ve makineler:

İlaçlamada, hidrolik bahçe pülverizatörü veya motorlu bahçe pülverizatörü kullanılır.

İlaçlama tekniği:

İlaçlama yaparken sürgün ve yaprakların alt yüzlerinin iyice ilaçlanmasına özen gösterilmelidir.

Elma Pas Akarı Zararlısı

ELMA AĞAÇLARINDA GÖRÜLEN HASTALIK VE ZARARLILAR

Elma Karaleke Hastalığı (Venturia Inaequalis)
Elma Klorotik Yaprak Lekesi (Apple Chlorotic Leafspot Trichovirus)
Elma Küllemesi Hastalığı (Podosphaera Leucotricha)
Elmada Alternarya Meyve Çürüklüğü Hastalığı (Alternaria Alternata)
Elma Mozaik Virüsü (Apple Mosaic İlarvirus)
Elmalarda Memeli Pas Hastalığı (Gymnosporangium Spp.)
Elma Ağ Kurdu (Hyponomeuta malinellus Zell.)
Elma Gövde Kurdu (Synanthedon Myopaeformis)
Elma İç Kurdu (Cydia Pomonella)
Elma Pamuklu Biti (Eriosoma Lanigerum)
Elma Pas Akarı (Aculus Schlechtendali)

Akaroloji Ders Notları için tıklayınız. Akaroloji ders notlarımızdan detaylı olarak akarlar hakkında bilgi edinebilir ve akarlarla ilgili soru ve sorunlarınıza çözüm arayabilirsiniz. Akaroloji Notlarımıza ulaşmak için satır başındaki bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır.

ZiraatWeb – Tarım Bilgi Merkezi

Kaynak: Tarım ve Orman Bakanlığı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Kopyalama Engellendi.