Asitler, Alkaliler ve TuzlarGıda Mühendisliği

Asit Yağmurlarına Neden Olan Gazlar

Asit yağmurlarına neden olan gazlar denildiğinde aklımıza zararlı gazlar gelmektedir. Havayı kirleten kükürtdioksitin azotoksit, partikül madde ve hidrokarbon şeklinde kirleticileri havaya yaymaktadır. Bu kirleticilerin atmosferde çeşiti kimyasal reaksiyonlara uğrayarak zaman içinde oldukça uzaklara taşınabildiği ve buralarda ise kirleticilerin atmosferde bulunan su partikülleri ve diğer bileşenlerle tepkimeye girdiği bilinmektedir.

Asit Yağmurlarına Neden Olan Gazlar

Kirleticilerin su partikülleri ve diğer bileşenlerle tepkimeye girmesi sonucunda ortaya çıkan gazlar arasında sülfürik asit (H2SO4), sülfüroz asit (HSO) ve bitrik asit (HNO3) olarak bilinen gazların olduğu görülebilmektedir. Atmosferin hiçbir yabancı madde ile kirletilmediğinde bile yağmur suyunun bir miktar asidik olduğu söylenebilmektedir. Bu durumdaki yağmur suyunun pH değerinin 5.6 civarında olduğu bilinmektedir. Kirlenen hava ile birlikte yağmur suyunun pH derecesinin çok kolay bir şekilde 5.6 pH değerinin üzerine çıkması mümkün olup bu değerin üzerine çıkmasıyla asit yağmurlarına neden olan gazlar sebebiyle çevreye zarar verebilecek maddeler yüklü suların yeryüzüne düşmesi söz konusudur.

Asit Yağmuruna Hangi Gazlar Neden Olur?

Hava kirliliğine olan katkılarına bakıldığında, asit yağmurlarına neden olan gazlar içerisinde Karbonmonoksit (CO)’in %52, Kükürt dioksit (SO2)’nin %18, Hidrokarbonların %12, Azot Dioksit (NO2)’in %6 ve diğer gaz parçacıkların ise %12 oranında katkıda bulundukları söylenebilmektedir. Özellikle ısıtma sistemlerinde, termik santrallerde ve endüstri kurumlarında kullanılan kömürün atmosfere kül olarak adlandırdığımız kadmiyum (Cd) ve kurşun (Pb) gibi maddeler içeren Karbonmonoksit (CO) ve Kükürt dioksit (SO2) yayması havadaki kirliliğin başlıca sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Asit Yağmurları

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kömür ve petrol gibi maddelerin tüketiminin artmasına bağlı olarak atmosferde bulunan karbonmonoksit (CO) gazı miktarının da yükselmesinin söz konusu olduğu bilinmektedir. Başta artan taşıt sayısına bağlı olarak petrol tüketiminin de artması ile birlikte yanardağlarda bulunan Kükürt dioksit (SO2) ve Karbondioksit (CO2) gazlarının da atmosferdeki gaz miktarını artırmaktadır. Bu gazların havadaki su buharı ile birleşmesi sülfirikasit ve nitrik asit olarak yere düşmesine neden olduğundan dolayı tüm bu gazları asit yağmurlarına neden olan gazlar kapsamında değerlendirebiliriz. Bu sebepten ötürü bahsedilen geçen enerji kaynaklarının kullanımında daha dikkatli olunması gerekir.

Asit Yağmurları Nasıl Oluşur?

Asit Yağmurları Nasıl Oluşur?

Asit yağmurları, fosil yakıt (kömür, petrol) atıklarının doğal su döngüsüne karışmasıyla oluşur. Yanma sonucu azot ve kükürt içeren gazlar oluşur ve bu gazlar havadaki su buharıyla birleşince bir kimyasal tepkime meydana gelir. Bu tepkime sonucunda sülfürik asit ve nitrik asit damlaları oluşur.

H2O+SO2 = H2SO4 (sülfirikasit)
H2O+NO2 = HNO3 (nitrik asit)
SO2+H2O = H2SO3 (sulfüröz asit)

Yeryüzündeki sular Güneş’in etkisiyle ısınınca, bunların bir kısmı buharlaşarak yükselir ve atmosfere karışır. Yükselen nemli havadaki su buharı yoğunlaşarak yeniden sıvı durumuna geçer ve pH değeri 4,2-4,4 olan asit yağmurları meydana gelir.

Anahtar Kelimeler; Asit yağmurlarına neden olan gazlar, asit yağmurları, asit yağmurları nedir, asit yağmurlarının sebepleri, asit yağmurlarının zararları, asit yağmurları Ph değeri, asit yapmutlarının özellikleri, asit yağmurları pdf

ZiraatWeb

Kaynak: google.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Kopyalama Engellendi.