Arı Hastalıkları ve ZararlılarıArıcılık

Arılarda Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığı

Arılarda Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığı Dünya üzerinde çok büyük bir öneme sahip olan arılar çeşitli hastalıklarla karşılaşmaktadırlar. Bu hastalıklardan bir tanesi de “Amerikan Yavru Çürüklüğü” hastalığıdır. Ülkemizde 10.000’in üzerinde doğal çiçekli bitki türü yetişmekte olup, Dünya’da belirlenmiş ballı bitki türlerinin %75’ini barındırmaktadır. Bu nedenle ülkemizde arıcılık sıklıkla yapılmaktadır. Bu nedenle hastalıkların bilinmesi ve bunlarla mücadele edilebilmesi son derece önem taşımaktadır.

Amerkina Yavru Çürüklüğü Hastalığı arı larvalarına etki ettiğinde ölümle sonuçlanmasına neden olan oldukça tehlikeli ve bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalığın etmeni Bacillus larvae adlı sporla üreyen bir bakteridir. Güçlü kolonilerde, yeni bulaşmış hastalığı teşhis etmek güç olmaktadır. Hastalık ilerledikçe kolonilerde gözle görülür şekilde süreklilik halinde arılarda azalma meydana gelir. Hastalık bulaşığı olmadan canlı ve istekli olarak çalışan kolonilerde arılarda azalma meydana gelmesi ile uçuş deliği önündeki canlılığında azalma meydana gelir.

Arılarda Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığı

Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığı Teşhisi

 • İlk başlarda sağlıklı olan larva, önce petek gözünün tabanında “C” harfi şeklinde gelişim gösterir.
 • Hastalıklı yavruların rengi öncelikle sarımtırak renge daha sonra ise kahverengi renge dönüşür ve yavrular kapalı gözler içerisinde ölürler.
 • Hastalıklı kolonilerde açık ve kapalı gözler birbirine karışmış haldedir.
 • Yavrulu çerçeveler boş, delikli ve çökmüştür vaziyettedir.
 • Kapalı gözler içe çökmüş ve üzeri delikli mat renklidir.
 • Kovan kapağının açılmasının ardından, bozuk balık kokusuna benzer bozuk bir koku yayılır.
 • Fazlaca yavrusuz göz vardır.
 • Ölü larva kahverengi rengi aldığında kibrit çöpü sokulup çekildiğinde iplik şeklinde 2-10 cm arasında uzama meydana gelir.
Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığının Yayılmasında Rol Oynayan Faktörler

Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığının Yayılmasında Rol Oynayan Faktörler

Arılarda bu hastalığın başlıca bulaşma nedenleri;

 • Yeterince sterilize edilmemiş petekler,
 • Hastalık bulaşıklı kovandan çerçeve alıp sağlam kovana aktarılması,
 • Oğul arıları ile temel petekte kolonilerin birleşmesi,
 • Hastalık etkenini taşıyan ergin arılar,
 • Yağmacılık,
 • Sağlıklı arıların hastalık bulaşıklı bölgelere girmesi,
 • Hastalıklı eski kovanların kullanılması gibi sebepler örnek verilebilir.

Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığının Tedavi Yöntemleri

Hastalığın görülmesinin ardından hemen ilaçlama ile birlikte “Transmasyon” yani dayanıklı kolonilerin oluşturulması uygulaması da yapılmalıdır.

Hastalık yeni başlamış ve farkına hızlı varılmışsa, genellikle ilaçla tedavi mümkün olabilmektedir. İlaçla tedavinin mümkün olabildiği durumlarda koloni, dezenfektan amacı ile kullanılan bazı kimyasallar ve ilaç olarak kullanılan bazı antibiyotik ilaçlarla müdahale edilerek tedavi edilebilir. Fakat bu ilaçla tedavi yöntemi sadece hastalığın başlarında etkili olmaktadır. Eğer hastalık ilerlemiş ise ilaçla müdahale etmek fayda sağlamayacaktır. Bunun nedeni Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığının diğer arı hastalıklarının aksine ileriki dönemde hastalığa neden olan bakterinin sporları antibiyotiklere dayanıklı olduğundan hastalığın antibiyotikle tedavi edilmesi mümkün değildir.

Bu sebeplerden ötürü hastalık bulaşmadan önce bu hastalıktan korunulmalıdır. Peki bu hastalıktan arılarımızı nasıl koruyacağız?

 • Hastalığı taşıyan kovanlar kesinlikle taşınmamalıdır.
 • Zayıf kovanların birleştirilmesi ve çerçeve takviyesi gibi uygulamalar dikkatli bir şekilde yapılan kontrolden sonra yapılmalıdır.
 • Tüm kullanılan ve kullanılacak alet edevat temiz tutulmalı ve dezenfektasyon işlemleri yapılmalıdır.
 • Kovanlar güçlendirilmeli, gerektiğinde vitaminli şurup ve kekle takviye yapılamıdır. Bu uygulamalarla arının direnci arttırılarak hastalıktan etkilenme olasılığını en aza indirmesi sağlanmaktadır.
 • Kaynağı belli olmayan ballar, oğullar ve koloniler arıcılık yapılan alana sokulmamalı ve şaşırmalar önlenmelidir.
 • Hastalık çok ilerlemişse kovan gövdesi hariç arılar çerçevelerle beraber yakılmalıdır.
 • Ve en önemlisi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bu amaç için ruhsatlandırılmış ilaçlar Veteriner Hekime danışarak alınmalı ve mücadeleye başkanmalıdır.
Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığı.jpg

Unutmayın en etkili mücadele tedbirdir. Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığından korunmak için öncelikle yukarıda vermiş olduğumuz tedbirleri uygulamanız gerekmektedir. Bu sayede diğer mücadele yöntemlerine gerek kalmadan hastalığın önüne geçilmiş olur ve kayıp yaşamadan üretim sürecini tamamlamış olursunuz. Eğer hastalık belirtileri yukarıda verdiğimiz şekilde kendini göstermişse veya hastalıktan şüpheleniyorsanız veteriner hekiminize danışarak gerekli ilaçlama ve uygulama adımlarını gerçekleştirmelisiniz. Hastalık etmenlerinde antibiyotik direnci meydana geleceğinden ötürü uzman desteği almadan ilaç kullanmayınız aksi halde daha ciddi önlenemez kayıplar ile karşılaşabilirsiniz.

Arıcılıkla ilgili hastalıklar ve zararlılar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için “Arı Hastalıkları ve Zararlıları” kategorimizi inceleyebilirsiniz. Ve Arılarda Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığı hakkında sorularınızı veya fikirlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizler ile paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Tarım ve Orman Bakanlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Kopyalama Engellendi.