Uncategorized

Hibiskus Faydaları Nelerdir Hibiskus Çayı Neye İyi Gelir?

Hibiskus Faydaları Nelerdir Hibiskus Çayı Neye İyi Gelir?, Hisbiskus Çayı, Hibiskus bitkisi güzel çiçeklerden oluşur ve tüketilmesi durumunda hibuskus faydaları insan sağlığı açısından çok önem taşır. Kuzey Afrika ve Güneydoğu Asya coğrafyasında ortaya çıkan hibiskus, günümüzde pek çok iklimde yetiştirilir. Bitkiler dünyası geçmişten günümüze doğal ilaç olarak da kullanılmış ve bu bitkinin de çeşitli kısımları insanlar tarafından gıda ve ilaç olarak tüketilir.

Hibiskus Nedir?

Ülkemizin pek çok bölgesinde yetişen bitkinin insan sağlığı üzerinde olumlu etkiler sunduğu bilinir. Bitkinin tarihçesine bakıldığında bitkiye ilk Afrika kıtasında rastlanılır. Hibiskus faydaları açısından da önemli bir yer edinir. Kalp hastalığı tedavisinde kullanılan bitki ayrıca boğaz ağrısında da olumlu sonuçlar verir.Bamba çiçeği, gülhatmi ve Mekke çiçeği isimleri ile de anılır.

Özel yetiştirme gibi şartları olmayan bitki her yer de yetiştirilebilir. Ülkemizde kış çayı olarak tüketilir ve bitki çayları arasında yer alır. Kafein içermemesi açısından da kullanımında avantaj sağlar. Tam anlamı ile şifa deposu olan hibuskus görüntüsü ile de göz doldurur.Bitkinin bolca C vitamini bulundurması ile pek çok fayda sağlar. 

Hibiskus Faydaları Nelerdir?


Hibiskus faydaları arasında ilk önce metabolizmayı hızlandırması yer alır. İştah azaltıcı etkisi ile tokluk hissi verir ve kişinin fazla yemek yemesini engeller. Ödem ve şişkinliği önlediği gibi kandaki yağ seviyesini düşürür. Sindirim sisteminin çalışmasına destek verir ve hazımsızlığı giderir. Bağırsak hareketlerini hızlandırdığı için kabızlığa karşı da iyi gelir.

C vitamini zengini olmasından ötürü bağışıklık sistemini güçlendirir ve buna bağlı olarak kişinin vücut direncini artırır. Kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı faydası olan bitki ayrıca yüksek tansiyonu düşürür. Kadınların regl döneminde oluşan ağrıların hafiflemesine yardımcı olur ve kramplara karşı etkilidir. Hormonları dengelediği gibi içerdiği antioksidanlar sayesinde vücudu hastalıklara karşı da korur.

Hibiskus Çayı
Hibiskus

Hibiskus faydaları arasında hücre deformasyonu ile cilt yaşlanması ve kırışıklıklara karşı iyi gelmesi de bulunur. Bitki genellikle çay formunda tüketilir. Tatlı ve mayhoş tadı ile özellikle bitki çayı sevenlerin gözdesi durumundadır. Sıcak ya da soğuk tüketilebilen bitki koyu kırmızı renkte olur. Hibiskus çayı nasıl demlenir sorusu için gerekli malzemeler su ve 1 tutam kurutulmuş hibuskus bitkisi olur.

Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır? Ne Kadar İçilir?

Suyun kaynatılmasının ardından içine kurutulmuş hibiskus çiçekleri ilave edilir ve 10 dakika demlenir ardından içime hazır hale gelir. Kişinin isteğine göre bal, tarçın ya da limon da ilave edilebilir. Hibiskus çayı günde kaç defa içilir, oldukça kuvvetli fenolik bileşenler içermesi nedeni ile günde 2 defa yeterli olur ve daha fazlasının tüketilmemesi gerekir.

Hibiskus Çayı Faydaları

Hibiskus çayı faydaları arasında kişinin sinir ve kaygı düzeyini azaltması bulunur. Kan basıncı düzenler. Özellikle kış aylarındaki soğuk algınlığına ya da nezle gibi rahatsızlıklar için tüketilir. Aç ya da tok karın ile sabah kahvaltıdan ya da akşam yemeği sonrasında tüketilebilir. Çay dışında salatalar ve sebze yemeklerinde de kullanılabilir.

Hamur işleri, reçel, sos ya da şerbetler için de ayrı bir lezzet oluşturan bitkinin çay formu bitki çayları arasında sıklıkla tüketilenler arasında bulunur. Hibiskus çayı zayıflatır mı şeklinde soruyaöncelikle vücuttaki demir eksikliğini giderdiği gibi kilo vermeyi de kolaylaştırır. Hibiskus faydaları arasında içerdiği C vitamini ile vücudun yağ yakmasını hızlandırması yer alır bu durumda da kişinin zayıflamasına yardım eder.

Hisbikus Bitkisi
Hisbikus Görsel

Doğal ilaç bitkilerinden olan hibiskus her bitki gibi fazla tüketilmemesi gerekir. Hibiskus çayı zararları da fazla tüketimde ortaya çıkar. Aşırı tüketim sonrasında kişi sanrı görmeye başlayabilir. Hibiskus çayının yan etkileri arasında kan basıncının düşmesi yer alır. Düşük tansiyonu olan kişilerin fazla tüketmesi halinde baygınlığa yol açabilir.

Hibiskus çayının faydaları Saraçoğlu tarafından sıklıkla vurgulanmış olsa da bazı kişilerin tüketmelerinde sıkıntı olabilir. Hibiskus faydaları çok olsa da kronik rahatsızlığı olanlar, ilaç kullananlar, hamilelik yaşayan kadınlar ve aynı zamanda emzirme döneminde olan kadınların tüketmeden önce doktora başvurmaları gerekir. Kolesterol sorunu olanlar ile alerjik reaksiyona sahip kişilerinde uzman görüşü almadan çayı tüketmemeleri gerekir.  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Kopyalama Engellendi.